Higiena w gabinecie kosmetycznym – o czym pamiętać? 

ręcznik fryzjerski bawełniany
Higiena w gabinecie kosmetycznym opiera się przede wszystkim na dbałości i dezynfekcji rąk, powierzchni oraz narzędzi. Dziś pod lupę wzięliśmy produkty od Panw, z którymi przestrzeganie tych zasad staje się banalnie proste.

Kilka słów o Panw

Higiena w gabinecie kosmetycznym, rehabilitacyjnym czy spa nie może obyć się bez odpowiednich artykułów. Takie właśnie oferuje firma Panw, zajmująca się produkcją artykułów higienicznych jednorazowych, jak ręczniki, prześcieradła, czy czyściwa przemysłowe. Tworzą je z największą dbałością o szczegóły a każdy produkt idealnie spełnia potrzeby i oczekiwania odbiorców. Ich artykuły cieszą się ogromnym zaufaniem wśród klientów, którzy cenią ich za wieloletnie doświadczenie i produkty najwyższej jakości. Dziś razem z nami dowiedz się:
jak często myć ręce w gabinecie? 
jakich środków do dezynfekcji używać? 
po co nam rękawiczki ochronne? 
dlaczego tak ważne jest zachowanie zasad higieny w gabinecie kosmetycznym szczególnie w miejscu zabiegu? 
jak postępować z odpadami kosmetycznymi? 

Ochronne mycie rąk

Jest kluczową czynnością do utrzymania higieny w gabinecie kosmetycznym, która zabezpiecza od rozprzestrzeniania się chorób oraz zarazków. Klienci są najważniejsi i muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo, gdy przychodzą na zabiegi upiększające. Pragną się zrelaksować w bezpiecznym miejscu, zapomnieć o troskach i spędzić czas w przyjaznych warunkach.
Kiedy powinniśmy myć ręce w gabinecie kosmetycznym? Przed:

  • rozpoczęciem pracy, 
  • dezynfekcją rąk, gdy dłonie nie są czyste, 
  • podejściem do kolejnego klienta, 
  • każdym zabiegiem i po nim.

A także przy każdym widocznym zabrudzeniu rąk, jak i po:

  • skończeniu pracy z klientem,
  • dłuższej przerwie, 
  • wyjściu z toalety.

Pomocnym w tych czynnościach będzie wygodne w użyciu Velodes mydło scrub 500ml z pompką dostępne w sklepie Panw

Dezynfekcja rąk – tylko z profesjonalnymi środkami 

Dezynfekcja rąk, narzędzi, a także stanowisk pracy są koniecznie do pozbycia się drobnoustrojów. Koniecznie przy użyciu profesjonalnych środków. 
Ręce należy dezynfekować przed każdym zabiegiem i po jego zakończeniu. Najważniejsza jest dezynfekcja dłoni przed zabiegami, które naruszają ciągłość skóry np. podczas nakłuwania czy wycinania naskórka. Powinno się je również dezynfekować przed założeniem rękawic, jak i po ich zdjęciu. Koniecznie należy wykonać tę czynność po kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami czy akcesoriami, a w szczególności po kontakcie z krwią, ranami, wydzielinami ciała oraz substancjami chemicznymi.

kosmetyczka odpakowuje sterylne narzędzia do wykonania usługi

Profesjonalne środki do dezynfekcji znalazłyśmy oczywiście w sklepie Panw. Bardzo spodobał nam się płyn oczyszczający do dezynfekcji rąk o pojemności 500ml. Ma bardzo delikatny, a także przyjemny zapach wzbogacony o aloes. Jego konsystencja nie jest lepka. Co istotne – jest też bardzo wydajny.

Higiena w gabinecie kosmetycznym – nie obędzie się bez rękawiczek ochronnych

rękawiczki medyczne nitrylowe

Higiena w gabinecie kosmetycznym wiąże się z koniecznością noszenia rękawiczek medycznych, które osłaniają osobę wykonującą zabiegi oraz pacjenta. Należy je zakładać nawet wtedy, gdy nie ma naruszanych żadnych ciągłości skórnych, nacięć itp. Warto w tym celu wybierać rękawiczki nitrylowe. Dlaczego? Ponieważ nie powodują reakcji alergicznych na skórze, w szczególności u osób, które są uczulone na lateks.
Panw proponuję rękawiczki w rozmiarach od xs-xl. Naszą szczególną uwagę zwróciły rękawiczki jednorazowe nitrylowe bezpudrowe, pakowane po 100 szt. Bardzo trwałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Skutecznie chronią skórę od chemikaliów oraz gwarantują najlepszą barierę ochronną przed mikroorganizmami.

Ważna sprawa – higiena w gabinecie kosmetycznym w miejscu zabiegu 

czarne jednorazowe ręczniki

Miejsce do zabiegu musi być odpowiednio przygotowane przed każdym kolejnym klientem. Należy:

  • zdezynfekować miejsce (fotel, łóżko, stolik),
  • sprzątnąć wszystkie narzędzia, które wymagają późniejszej sterylizacji, 
  • usunąć podkłady jednorazowe, które znajdują się na leżankach – każdy klient powinien siedzieć na czystym, nowym podkładzie czy prześcieradle. 

Dlaczego to takie ważne? 
Ponieważ podkłady bądź prześcieradła jednorazowe są swego rodzaju izolacją klienta od potencjalnie skażonych foteli, stolików, kozetek, powierzchni. Zastosowanie tych artykułów przede wszystkim zmniejsza ryzyko zakażeń około zabiegowych. Ponadto są one ochroną od zabrudzeń foteli kosmetycznych oraz mebli, co przedłuża okres ich użytkowania.

Ważnym aspektem przestrzegania higieny w salonie kosmetycznym jest również jednorazowa bielizna. Odpowiada ona również za komfort klientów. O dobrej jakościowo propozycji napisaliśmy w artykule „Bielizna jednorazowa — idealna do gabinetów kosmetycznych i salonów SPA”.

Na jaki podkład od Panw warto się zdecydować?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju zabiegu, ale również indywidualnych upodobań. W asortymencie Panw odnalazłyśmy:

Podkłady celulozowe 2-warstwowe

Są najpopularniejsze pośród artykułów stosowanych do higieny w gabinecie kosmetycznym do izolacji od powierzchni siedzących/leżących. Papierowe podkłady medyczne są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, dzięki posiadanej perforacji. Dwuwarstwowa celuloza fantastycznie izoluje. Dodatkowo świetnie wchłaniają wilgoć co przekłada się na higienę, ale również komfort pacjentów.  Każda rolka takich podkładów jest pakowana indywidualnie w termokurczliwą folię. To przekłada się na estetyczny wygląd i gwarancję sterylnej czystości. Dzięki temu utrzymanie higieny w gabinecie kosmetycznym nie wymaga większego nakładu pracy. Podkłady są w kolorze białym, idealnie komponują się z charakterem salonów. Do tego cechują się dużą wytrzymałością na przedzieranie oraz rozciąganie. Dostępne są rolki o szerokościach 50/60/70 centymetrów, a także nawinięciach 50 i 80 metrów.

Prześcieradła flizelinowe białe i kolorowe

Wykonane z polipropylenu. Idealne przy zabiegach mokrych, ale również olejowych, gdyż nie przepuszczają cieczy. Są mocne i wytrzymałe. Wyróżniają się wysoką jakością oraz dostępnością w wielu rozmiarów. Dostępne są w wersji z perforacją co 44 cm (+/- 5%) oraz bez niej. W ofercie Panw odnajdziesz dwa warianty grubości: 20 oraz 30 g/m2 . Rolki dostępne w szerokościach 50/60/70/80/90/100 centymetrów oraz nawinięciach 50 i 100 metrów. Podkłady te znajdują zastosowanie ochronne na leżanki, kozetki bądź stoły do masażu. Nie pochłaniają wody – są idealną obroną przed przemoczeniem. Pozwalają na doskonałe zachowanie higieny w gabinecie kosmetycznym.

Prześcieradła włókninowe

Niesamowicie miękkie i delikatne dla skóry, a przy tym wytrzymałe. Nie mechacą się ani nie pozostawiają pyłu. Do tego nie przemakają, nie drą się i nie przyklejają się do ciała. Niezbędne przy masażach całego ciała oraz przy zabiegach kosmetycznych twarzy. Podkłady zostały stworzone z wysokiej jakości włókniny, której gramatura zapewnia pełną satysfakcję z użytkowania. Dostępne w dwóch wariantach: gładkim oraz z wytłoczeniem kwiatka. Każda rolka posiada perforację, która umożliwia odpowiednie dozowanie tego artykułu. Panw oferuje prześcieradła w szerokościach od 50 do 100cm. 

Co robić z odpadami kosmetycznymi? 

kosmetyczka w rękawiczkach rozkłada jednorazowe podkłady

To ostatni z wymogów odnośnie przestrzegania higieny w gabinecie kosmetycznym. Otóż w każdym tego rodzaju miejscu muszą znajdować się stosowne pojemniki na odpady, jak te, które oferuje Panw. Są przeznaczone do jednorazowego użytku. Po zamknięciu pojemnika jest on zamknięty na stałe. Z kolei odpady można wrzucać przez otwór w pokrywie.

jednorazowe akcesoria do salonu kosmetycznego

PANW

producent artykułów kosmetyczno – higienicznych


zobacz ofertę

Warto wiedzieć, że każdy właściciel powinien zaplanować, poza salonem, miejsce na pojemniki, gdzie będą gromadzone odpady stałe oraz możliwa będzie ich segregacji. Kontener powinien być szczelny i zamykany.
Przestrzeganie higieny w gabinecie kosmetycznym z artykułami Panw sprawia, że praca jest nie tylko bezpieczna, ale również przyjemniejsza. Jedno ich użycie sprawia, że nie potrafimy się z nimi rozstać. 
Dodam, że aktualnie na czytelników Spa&Uroda czeka 10% rabatu na cały asortyment z kodem PANW10

Stworzone przez
Więcej od Sara Duszyńska
Szkolenia fryzjerskie z trychologii oraz stylizacji — to trzeba wiedzieć!
Szkolenia fryzjerskie warto odbyć u renomowanych ekspertów z branży. Takim jest niewątpliwie...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.