Startuje mobilna Kosmopedia – pierwsza polska aplikacja kosmetyczna, która nie wybiera za Ciebie!

kosmopedia kobieta w różowych włosach
Od marca br. polscy konsumenci będą mogli skorzystać z nowej aplikacji, która odszyfrowuje składniki produktów kosmetycznych, pozwala poznać ich funkcje i rolę w produkcie, a jednocześnie jest całkowicie niekomercyjna i oparta na wiedzy naukowej. Mobilna apka dopełnia istniejący od ponad dekady portal o tej samej nazwie.

Największa baza składników kosmetycznych dla polskiego konsumenta

kosmopedia-aplikacja-dziewczyna

Nowa aplikacja to dostęp do informacji o prawie 30 000 składnikach kosmetycznych, opracowanych w sposób zrozumiały dla użytkownika. Znajdziemy w niej nie tylko nazwy INCI, nazwy zwyczajowe substancji, ich pochodzenie, ale też funkcje, jakie mogą pełnić w produktach. Co istotne, wszystkie informacje opracowane są w oparciu o najnowsze dane naukowe, bez niepotwierdzonych niczym przekonań, pseudonaukowych mitów czy płatnych poleceń.

Apka Kosmopedia daje konsumentom możliwość nie tylko sprawdzenia produktu przy sklepowej półce, lecz także przeszukania bazy pod kątem konkretnego składnika czy sprawdzenia składu skopiowanego np. ze strony producenta. Pozwala na tworzenie własnych list składników czy alertów dotyczących np. alergii. Z poziomu aplikacji łatwo przekierowuje najbardziej aktualnych artykułów ze świata kosmetyków, zamieszczonych na portalu Kosmopedia.org

kosmopedia-aplikacja-moja-lista

Polacy są wymagającymi i dobrze poinformowanymi użytkownikami kosmetyków. Nasza aplikacja mobilna świetnie wpisuje się w ich potrzeby, bo dostarcza wiarygodnych informacji, niezbędnych do dokonania najlepszego dla siebie wyboru zakupowego. Od teraz konsumenci w każdym miejscu, o każdym czasie będą mieli dostęp do ogromnej bazy składników, opisanej pod kątem ich wymagań. Pracowaliśmy nad mobilną wersją Kosmopedii przez wiele miesięcy, więc mamy pewność, że oddajemy w ręce polskich konsumentów dobry produkt. Ale nie mogło być inaczej – wszak specyfika rodzimego rynku wymaga indywidualnego podejścia – podkreśla Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektorka generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, który jest autorem aplikacji.

W Kosmopedii przedstawiamy informacje, które mają za zadanie ułatwić użytkownikom podjęcie swobodnego i świadomego wyboru zakupowego. Dodatkowo rozwiewamy wątpliwości związane z bezpieczeństwem składników z tzw. „czarnych list składników kosmetycznych”. A, co najważniejsze, nie linkujemy do konkretnych produktów. Kosmopedia jest wolna od reklam i poleceń. Dzięki temu decyzję zakupową możesz podjąć w oparciu o potrzeby swojej skóry i naukową wiedzę o składnikach. Właśnie dlatego cały projekt został objęty patronatem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – dodaje.

Kosmopedia

Poznaj skład kosmetyku


zobacz ofertę

Technologia dla nauki

Apka Kosmopedia wykorzystuje technologię skanowania i rozpoznawania treści w systemie OCR, dzięki której identyfikuje składniki kosmetyczne wymienione na opakowaniu. Większość istniejących aplikacji kosmetycznych do pozyskania listy składników używa kodu kreskowego produktu. Kod nie ma jednak na celu identyfikacji składników, lecz dostarczenie dystrybutorowi wskazówek logistycznych (waga, cena, wielkość produktu itp.). Wykorzystanie systemu OCR w aplikacji Kosmopedia gwarantuje możliwość sprawdzenia dowolnego produktu kosmetycznego bez współudziału kodu kreskowego.

– Pamiętajmy, że skład produktów kosmetycznych jest okresowo modyfikowany w celu poprawy receptury i uwzględnienia zmian regulacyjnych, takich jak nowe dozwolone składniki, składniki objęte ograniczeniami itp. Nie zmienia się wówczas jednak kod kreskowy. Takie rozwiązanie często zaburza użytkownikom dostęp do aktualnych danych w wielu aplikacjach składnikowych. Dzięki zastosowaniu systemu OCR w Kosmopedii ww. problem nie istnieje, a rozpoznawanie listy składników z etykiety dostarcza użytkownikom zawsze wiarygodnych, stale aktualizowanych informacji o kosmetykach – podkreśla Justyna Żerańska, menedżerka ds. regulacyjnych w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Kosmopedia

Poznaj skład kosmetyku


zobacz ofertę

Co odróżnia to narzędzie od konkurencji? Inne aplikacje mobilne stosują zasadę ostrożności i nie rekomendują produktów z tzw. „kontrowersyjnymi” składnikami. Kosmopedia przyjmuje inny model działania. Uświadamia, dlaczego każdy produkt dostępny na półce sklepowej musi być bezpieczny dla użytkownika i zgodny z przepisami prawa. Konsumenci mają bowiem prawo wiedzieć, jak bardzo restrykcyjny i wieloetapowy jest proces badania i wprowadzania produktów i składników na rynek europejski. Unijne rozporządzenie kosmetyczne jest jedną z najbardziej rygorystycznych regulacji branżowych na świecie!

Portal + aplikacja = synergia potencjałów!

Kosmopedia powstała 12 lat temu jako pierwsze w Polsce, najobszerniejsze ówcześnie kompendium wiedzy o składnikach kosmetyków oraz innych tematach związanych z produktami kosmetycznymi. Została przygotowana w oparciu o wiedzę naukową i współpracę firm z branży kosmetycznej w Polsce i Europie. Był to drugi tego typu portal w Europie (po brytyjskiej stronie thefactsabout.co.uk. W 2021 strona przeszła gruntowną przebudowę i z serwisu branżowego stała się serwisem konsumenckim.

Przez lata Kosmopedia była ważnym narzędziem edukacji branży i sektora beauty, popularnym wśród studentów chemii kosmetycznej i kierunków pokrewnych, pracowników firm producenckich oraz praktyków kosmetologii. Dziś jej nowa odświeżona wersja, pisana przystępnym, konsumenckim językiem ma trafiać do każdego z nas. I tak się dzieje – tylko w ubiegłym roku odnotowaliśmy blisko 650 000 wejść na stronę. Chcielibyśmy, żeby aplikacja zyskała tak samo duże zaufanie konsumentów – podsumowuje Blanka Chmurzyńska-Brown.

Tags from the story
Stworzone przez
Więcej od Adrianna Pasternak
Ladies&Gentelmen
  Jaki jest najpopularniejszy zabieg z Waszej oferty? Jest to farbowanie i...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.