Dłonie

Nasz ekspert radzi jak rozpocząć przygodę ze stylizacją paznokci

Profesjonalna stylizacja paznokci obejmuje wiele zagadnień. To nie tylko wiedza na temat aktualnych trendów, ale również umiejętność użycia odpowiednich technik czy dbałość o higienę i optymalną pielęgnację. Które kroki należy wykonać w pierwszej kolejności, by rozpocząć swoją przygodę z tą branżą? Jakich błędów unikać i gdzie szukać inspiracji? O tym porozmawiamy z Panią Małgorzatą Jankowską, Instruktorem Indigo Nails Lab.- Pani Małgosiu, czy istnieje coś takiego jak niezbędnik początkującego stylisty? Chodzi mi o listę narzędzi, lakierów i akcesoriów, które trzeba poznać i mieć by myśleć o profesjonalnej stylizacji paznokci.

Przygodę ze stylizacją paznokci najlepiej jest rozpocząć od szkolenia. I to bez względu na to czy chcemy wykonywać stylizacje tylko sobie czy pracować w salonie. Podczas takiego podstawowego szkolenia instruktor zawsze wprowadza kursantki w tematykę budowy paznokcia, chorób i dokładnie analizuje i przedstawia sam proces wykonania bezpiecznego Manicure. Zawsze na piedestale należy stawiać bezpieczeństwo i higienę. Dobór odpowiednich produktów jest równie ważnym aspektem - choćby źle dobrana baza czy primer może skutkować mniejszą trwałością Manicure. Przy doborze narzędzi i akcesoriów też należy przede wszystkim dopasować je do swoich umiejętności oraz potrzeb. Na rynku dostępne są ogromne ilości produktów, urządzeń, narzędzi i akcesoriów - pamiętajmy jednak, że jako początkujące stylistki bez szkoleń, dziewczyny często robią sobie krzywdę np. podczas nieumiejętnej pracy frezarką. 

- Na forach i grupach internetowych możemy znaleźć propozycje kursów i warsztatów, które są bardzo zróżnicowane pod względem ceny. Czym powinniśmy się kierować wybierając szkolenie z zakresu stylizacji paznokci?

Przy wyborze szkolenia oraz konkretnego instruktora stylizacji paznokci warto kierować się osiągnieciami, pracami autorskimi instruktora oraz pracami, które zostały wykonane podczas szkoleń przez uczestników. Każdy z instruktorów prowadzi swoje social media, gdzie możemy zapoznać się z pracami.

- Wiele osób rozpoczynających pracę na paznokciach popełnia błędy. Pani Małgosiu, proszę powiedzieć które z nich są najczęstsze i jakich sztywnych zasad należy się trzymać, by nie powielać błędów poprzedników.

Najczęściej popełniane błędy to przede wszystkim zły dobór produktów lub mieszanie produktów różnych firm. Częstym problemem podczas przedłużania paznokci staje się nieodpowiednie położenie formy i aplikacja produktów żelowych, acrygelowych lub akrylowych. Co niestety ma niekorzystny wpływ na trwałość stylizacji oraz płytkę naturalną. Pojawiają się zapowietrzenia masy, wykruszenia, złamania i pęknięcia. Ogromne znaczenie ma wiedza i pewność w pracy z frezarką. Jest to urządzenie, dzięki któremu możemy znacznie skrócić czas pracy i wykonać precyzyjny Manicure, na przykład kombinowany czy frezarkowy. Niestety dużo dziewczyn sięga po to urządzenie bez wcześniejszego przygotowania, przez co niszczą płytkę paznokcia naturalnego, niejednokrotnie nieodwracalnie.

W moim centrum szkoleniowym dużą popularnością cieszą się szkolenia z farby Akwarelowej - możemy wyczarować bardzo subtelne, romantyczne wzory, najczęściej florystyczne.- Proszę powiedzieć jak będzie wyglądał ten rok pod względem trendów. Jakie kolory, wzory i tekstury zagoszczą na paznokciach modelek i celebrytek?

Trendy zmieniają się bardzo dynamicznie. W tym momencie bardzo popularne są stylizacje z użyciem półtransparentnych lakierów, przypominające szklane wykończenie. Możemy dzięki nim stworzyć piękne stylizacje Fantasy French. W moim centrum szkoleniowym dużą popularnością cieszą się szkolenia z farby Akwarelowej - możemy wyczarować bardzo subtelne, romantyczne wzory, najczęściej florystyczne. Jak zawsze w modzie są także klasyki, a więc french Manicure, babyboomer, beż czy czerwień. Popularne są także minimalistyczne, graficzne wzory wykończone matowym Topem. 

- Czy na rynku pojawiły się nowe narzędzia, sprzęty lub akcesoria, które może Pani polecić?

Jest ich tak wiele, Pani Saro że byłoby ciężko je wymienić wszystkie. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy bez porządnej lampy, w której mam gwarancję, że wszystkie produkty utwardza się w 100%. Pracuję na naszej lampie Indigo Multi Led i nie zamieniłabym jej na inną. Ogromną wygodą jest również używanie pochłaniacza pyłu, dzięki któremu pył nie osadza się dookoła stanowiska pracy i nie wdychamy go podczas Manicure. Na rynku dostępne są pochłaniacze stojące workowe, kasetowe oraz do zabudowy w biurko. 

- Na koniec Pani Małgosiu, chciałabym zapytać o Pani preferencje – którą stylizację wykonaną przez Panią wspomina Pani najlepiej? Proszę opowiedzieć jak wyglądała i w jakich okolicznościach powstała.

Bardzo lubię wykonywać stylizacje pokazowe. Ekstremalne przedłużenia w celu wyeksponowania swoich umiejętności technicznych i artystycznych. Takie paznokcie wykonuje się zazwyczaj na mistrzostwa lub do sesji zdjęciowych. Trudno byłoby funkcjonować w paznokciach mających długość np. 8cm :) 

Podczas mistrzostw stylizacji paznokci, które odbywają się cyklicznie w Polsce i za granicą, każda stylizacja jest ważna. Trzeba pracować w ogromnym skupieniu i stresie na czas. Prace oceniane są przez sędziów w wielu kategoriach. Jeśli uda się stanąć na podium - szczęście i radość jest nie do opisania. Ciężko wybrać jedną ulubiona stylizację, ponieważ kocham swoją pracę i każda jest na swój sposób wyjątkowa. 


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Stylizacja
Słowo „wegański” stało się bardzo modne. Wpisuje się w obecny trend życia w ekologicznym stylu, pozbawionym okrucieństwa wobec zwierząt. Niestety, nie wszyscy producenci żywności czy kosmetyków używają określenia VEGAN prawidłowo. To często chwyt marketingowy, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Chcę Wam pokazać jak dokonać odpowiedniego wyboru, abyście mieli pewność, że zakupione przez Was lakiery do paznokcie są wegańskie i bezpieczne.
WIĘCEJ
Akcesoria
Przeglądając facebookowe grupy o tematyce pielęgnacji i stylizacji paznokci, kilka razy trafiłam na zdjęcia przedstawiające deformacje i choroby. Większość z nich była spowodowana użyciem nieodpowiednich produktów lub niewystarczających kwalifikacji osoby wykonującej zabieg manicure. Dla mnie, wieczorna pielęgnacja paznokci jest relaksującym rytuałem i nie wyobrażam sobie, bym miała cierpieć "tylko" dlatego, że użyłam lakieru stworzonego na bazie szkodliwych składników.  O pomoc w odpowiedzi na nurtujące pytania poprosiłam Pana Marka Cyrulika z firmy Lady's Nails Cosmetics. Dzięki poradom specjalisty, wiem już czego powinnam unikać. Do lektury zapraszam również Ciebie :)
WIĘCEJ